Michael Jordan - Władca Pierścieni Michael Jordan - Władca Pierścieni Strona głównaDodaj do ulubionychNapisz do autora
Strona o Dynastii Bulls
Kariera Mistrz NBA MJ w Wizards Osiągnięcia Ciekawostki Do kupienia Statystyki Multimedia
 FAQ 
  
FAQ to odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w mailach do mnie.
FAQ to również wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać ;-)

O stronie:
1. Jak i kiedy powstała ta strona ?
2. Jak wygląda kwestia z update'ami strony ?
Kasety video o Jordanie:
3. Gdzie można kupić kasety video o Jordanie ?
4. Które filmy o MJ'u polecasz ?
Książki o Michaelu, perfumy Jordana:
5. Chciałbym kupić książkę "Grać i wygrać" lub inne publikacje...
6. Gdzie można kupić perfumy firmowane przez MJ'a ?
Offline strony:
7. Czy planujesz wydanie drugiej części płytki offline ?
Wymiana meczami Jordana i Bulls:
8. Jakie mecze Cię interesują ?
9. Czy Twoje mecze dostępne są na CD ?
Inne pytania
10. Czy możesz mi podesłać... ?

---------------

1. Jak i kiedy powstała ta strona ?

Wszystko zaczęło się gdzieś na przełomie 1996 i 1997 roku. Szukałem materiałów o MJ'u i Chicago Bulls. Byłem chyba na wszystkich stronach im poświęconych (nie było ich tak dużo jak obecnie - to były dopiero początki internetu). Niestety nie znalazłem ani jednej strony, która całościowo poruszałaby ten temat. 90% stron o MJ'u zawierała kopie życiorysu z nba.com, kilka ciekawostek, zdjęć i jakieś statystyki. Wszędzie to samo :-( O polskim internecie nawet nie wspominam :-((((

Któregoś dnia postanowiłem to zmienić..... efekty są widoczne ;-)

Warto w tym miejscu wspomnieć o jednej (raczej - jedynej) wartościowej niekomercyjnej stronie w ówczesnym internecie. Jej autor - niejaki Atul K. Gupta - stworzył serwis poświęcony wyłącznie filmikom z Jordanem. Na bieżąco zbierał wszystko co tylko pojawiało się w internecie. W sumie pliki zajmowały około 250-300 MB. Dzisiaj mamy nba.com i ich multimedia. Wtedy rządził A. Gupta i jego strona !

Wziąłem przykład z A. Gupty. Postanowiłem zrobić serwis o Jordanie - zupełnie inny niż wszystkie. Z ogromną ilością informacji w jednym miejscu. Z opracowaniami, których nie ma nigdzie indziej :-). Dziękuję Atulowi za wskazanie dobrego kierunku !

Praca na strona zajęła mi 3-6 miesięcy. Pierwsza wersja ukazała się w sierpniu 1997 roku. Strona znajdowała się wtedy na serwerze mojej uczelni. W październiku 1998 przeniosłem się na serwer Koti. Gdzieś w tym okresie dołączył do mnie Tomek. Dołożyłem jego materiały do swoich i powstał serwis jordan.koti.com.pl.

Od tego momentu wiele się zmieniło. W tej chwili samodzielnie redaguję stronę.
W wakacje 2001 zarejestrowałem nową domenę dla mojego serwisu: 23.pl

2. Dlaczego tak rzadko wrzucasz na stronę nowe materiały ? Wiem, że i tak jest ogromna. Wciąż czekam na więcej !

Fakt.... nowe materiały pojawiają się bardzo rzadko. Niestety ograniczenie stanowi tutaj czas wolny oraz moje chęci. Niektóre rzeczy powstawały przez to miesiącami. Myślę jednak, że warto było czekać. Powstała bardzo szczegółowa biografia Michaela Jordana (tu oklaski dla Tomka), opisy wszystkich meczów finałowych, relacja z Chicago - takich opracowań próżno szukać na innych stronach internetowych. Jestem również autorem wersji offline tej strony (zawiera 640 MB multimediów).
W 2001 roku skończyłem studia, więc czasu mam jeszcze mniej :-(((

---------------

3. Czy nie orientujesz się gdzie można kupić kasety video o życiu i karierze MJ. Czy takie wydawnictwa są do nabycia w Polsce ?

Szanse na kupienie takich kaset są niewielkie. Nie zostały one oficjalnie wydane w Polsce. Można próbować na rynku wtórnym np. na aukcjach internetowych typu allegro.pl , itd. Niestety programy o Jordanie pojawiają się tam bardzo rzadko.
Z zagranicznych źródeł polecam amerykański sklep amazon.com. Jest to największy i według mnie najlepszy sklep internetowy. Wielokrotnie korzystałem z jego usług. Jedyny wymóg to posiadanie wypukłej karty płatniczej (karty typu Maestro, czy Visa Electron nie wystarczą).
Można również poszukać ogłoszeń w niemieckich pismach o NBA. Swego czasu reklamowały się w nich firmy sprzedające firmy o MJ'u (zapewne w wersji niemieckojęzycznej).

4. Chcę kupić kasetę video o Jordanie. W sklepach internetowych jest ich bardzo dużo - czy możesz polecić określone wydawnictwo ?

Na rynku amerykańskim dostępnych jest kilkanaście kaset poświęconych Michaelowi Jordanowi oraz mistrzowskim sezonom Chicago Bulls. W przypadku kaset o MJ'u polecam "Jordan Ultimate Collection". Zestaw składa się z trzech kaset video:

Michael Jordan - Come Fly With Me Michael Jordan - Air Time Michael Jordan - Above & Beyond
"Come Fly With Me" "Air Time" "Above & Beyond"

To MUST HAVE dla każdego fana MJ'a. Łączny czas trwania to 145 minut. 3-pack kosztuje poniżej 25 USD, do tego dochodzą koszty przesyłki do Polski.
Według mnie innych kaset nie trzeba kupować. Stanowią one tylko kompilację materiału z poszczególnych filmów "Jordan Ultimate Collection" z niewielką ilością nowego materiału.

Give Me Five - The Chicago Bulls Five NBA Championships
"Give Me Five"
W przypadku kaset poświęconych mistrzowskim sezonom Chicago Bulls najbardziej ekonomiczny wydaje się zakup "Give Me Five - The Chicago Bulls Five NBA Championships" z serii NBA Championship. Program obejmuje mistrzostwa 1991-1997. Trwa około 130 minut i kosztuje 15 USD. Dla porównania filmy z poszczególnych mistrzostw trwają po ok. 45-55 minut i kosztują po 20 USD każdy.

Inna historia to "Ultimate Jordan" wydany na DVD pod koniec października 2001 roku. Na 2 płytach DVD zamieszczono 5 filmów wydanych wcześniej na VHS ("Come Fly With Me", "Michael Jordan's Playground", "Air Time", "Above & Beyond", "His Airness"). Wraz z dodatkami to prawie 5 i pół godziny Michaela Jordana.

---------------

5. Jestem wielkim fanem Michaela Jordana. Chciałbym kupić książkę "Grać i wygrać" lub inne publikacje na temat Jordana. Czy mógłbyś mi pomóc ?

Sporo osób zgłasza problemy z zakupem książki "Grać i wygrać". W moim mieście (Gdańsku) można ją dostać w wielu księgarniach, szczególnie tych większych. Jeżeli nie możesz jej kupić w swoim mieście, poproś księgarza o sprowadzenie. Można też skorzystać z internetowych księgarń np. Merlin.

Z innymi wydawnictwami jest ciężko. W księgarniach można znaleźć jeszcze książkę Janet Lowe "Mówi Michael Jordan. Refleksje największego koszykarza XX wieku". Pozostałe pozycje były wydane w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Mam na myśli np.:

Jim Naughton "Latający Byk Michael Jordan"
(książka wydana w 1992 roku, tytuł oryginału:"Taking to the Air: The Rise of Michael Jordan")

Bob Sakamoto "Michael Jordan - Najwartościowszy Zawodnik i Mistrz NBA"
(wydana w 1991 roku, tytuł oryginału:"Michael Jordan - MVP & NBA Champ")

Trzeba ich szukać w antykwariatach, sklepach z tanimi książkami oraz na internetowych aukcjach.

6. Gdzie można kupić perfumy Bijan firmowane przez Jordana ?

Na liście dystrybutorów tych kosmetyków można znaleźć polską firmę Perfume de Polonia.
Telefon kontaktowy: (12) 25 35 25.
[ Powyższe informacje pochodzą z oficjalnej strony kosmetyków Jordana i nie zostały przeze mnie sprawdzone ]

---------------

7. Jakiś czas temu nabyłem CD z offlinem Twojej strony. Czy planujesz wydanie drugiej części płytki offline.... a może jakaś "trylogia" o Jordanie. Byłoby naprawdę super :-)

W sumie materiałów mam jeszcze sporo. Mógłbym coś przygotować. Chociażby wybór oficjalnych i najlepszych nieoficjalne stron poświeconych Michaelowi Jordanowi i Bulls. 650 MB samych zdjęć i tekstu to by było coś...... kilkanaście lat czytania :-))))

Na 99,99% jednak nic z tego nie wyjdzie. Uporządkowanie tych stron oraz poprawienie zajęłoby miesiące. Niestety nie mam na to czasu :-(

---------------

8. Dowiedziałem się, że jesteś zainteresowany wymianą starymi meczami Jordana. Mam sporą kolekcję meczów Chicago Bulls z lat 1993-1998 (począwszy od regular season kończąc na finałach). Jakie mecze konkretnie Cię interesują ?

W tej chwili szukam wyłącznie meczów Bulls z lat 1984-1993. Priorytetowe są spotkania finałowe 1991-93 oraz te z początków kariery Jordana.
Zależy mi na meczach w całości (żadne godzinne skróty itd.) nagranych na angielskojęzycznych stacjach telewizyjnych (ScreenSport, Eurosport, wszystkie stacje amerykańskie, itd.).

9. Czy Twoje mecze dostępne są na CD (mpg2 lub DivX) ?

Nie. Nie posiadam zdigitalizowanych wersji tych spotkań.

---------------

10. Czy możesz mi podesłać trochę filmików / zdjęć / plików audio ?
Tylko nie więcej niż 10 MB. Mój adres to: xxxxx@xyz.pl

A nie można samodzielnie poszukać w internecie ? To dużo kosztuje, wiem..... sam korzystam z modemu.