Dynastia Chicago Bulls Dynastia Chicago Bulls - Władcy Pierścieni 1991-93 i 1996-98 Strona głównaDodaj do ulubionychNapisz do autora
Strona o Michaelu Jordanie
Era Jordana Mistrzowie NBA Zawodnicy Phil Jackson Ciekawostki Sezony Playoffs Statystyki

Chicago 21 18 22 25 86

Chicago Bulls po raz drugi pokonali we własnej hali koszykarzy Utah Jazz. Jest to już ósma z rzędu wygrana u siebie w finałach NBA (ostatnia porażka 18 VI 1993 z Phoenix) !!!
          Mecz rozpoczął się szybko zdobytymi punktami Karla Malona. Pod kosz podawał Stockton. Po 2-ch niecelnych rzutach Bulls (Harper za 2, Kukoc za 3) i 2-ch zbiórkach w ataku, Scottie rzucił celnie za 3-y (3-2, 9:55). W następnej akcji po podaniu Harpera pierwsze punkty zdobył Jordan. Odpowiedź Utah była natychmiastowa (Hornacek - 2, Malone - 4 punkty). Po drugim 3-pointerze Pippena był remis 8-8 (7:40). Niecelny rzut Hornacka dobił Malone i Utah objęła prowadzenie. Po kilku pudłach obudził się Jordan - wyrównał na 11-11 (5:33), później dorzucił jeszcze 4 punkty. Trafił też Kukoc i Byki prowadziły 18-15 (2:18). Utah zdobyła kolejne 4 punkty (Malone i Eisley), a wynik na koniec kwarty ustalił 3-pointerem Scottie Pippen (21-19). W pierwszej kwarcie punkty dla Chicago zdobywali Pippen (9, 3 razy za 3) i Jordan (10). Dla Utah najwięcej zdobył Karl Malone (11).
          Początek 2-ej kwarty to bardzo dobra obrona Byków i rewelacyjna gra w ataku Scottiego. Tuż po rozpoczęciu kwarty rzucił za 2-a, później po przechwycie Kerra, za 3-y (26-19, 11:21). Russell odpowiedział błyskawicznie 3-pointerem. Po dwójce Pippena (28-22, 10:34), Jazzmani zdobyli kolejne 4 punkty (Morris i Anderson z osobistych). Po 3-ch punktach Chicago (Kukoc za 2 i osobisty Rodmana, 31-26 na 7:09) - Byki chybiły 6 kolejnych rzutów !!! Utah zdobyła w tym czasie 8 punktów. Fatalną serię Bulls przerwał dopiero Harper po rewelacyjnym podaniu od Jordana (33:34 na 2:56). Anderson zaliczył blok na Jordanie, ale ten odzyskał piłkę. Pippen rzucił niecelnie, za to Jordan skutecznie dobił spod kosza (35:34, 1:39). Przy stanie 37-37 Chicago miało jeszcze 3,9 sekundy na akcję. Piłka trafiła oczywiście do Michaela, który w pięknym stylu ograł Russella, wkręcił się pod kosz i równo z syreną zdobył punkty - 39-37.
W pierwszej połowie oba zespoły miały słabą skuteczność (38% Utah i 35% Bulls), bowiem był to okres bardzo dobrej gry w obronie obu stron. Utah grała bez żadnego obciążenia psychicznego po pogromie w meczu nr 3, wreszcie podjęli walkę na tablicach - szczególnie pod atakowanym koszem.
          Początek trzeciej kwarty był bardzo wyrównany. Obie drużyny miały wysoką skuteczność, bardzo agresywnie grały w obronie. Utah odpowiadała koszem za każdy kosz gospodarzy, przewaga Chicago wahała się od 1 do 3 punktów. Na 9:04 MJ ograł obrońców i wsadził piłkę do kosza (zdjęcie obok) - 44-41. Po akcji od linii Scottiego Pippena (zdjęcie) Byki zyskały kolejne 2 punkty (52-47, 5:33). Po stracie, a później faulu Keefe'a Pippen zdobył też punkt z osobistego. Byki prowadziły 6-ma punktami (ok. 5 minut do końca). Po 4-ch punktach zdobytych przez Eisleya (0:37, 58-54), szybką trójką odpowiedział Pippen. Swoim firmowym zagraniem odpowiedział Eisley. Byki miały jeszcze 7 sekund, ale zgubiły piłkę. Na koniec kwarty 61-57.
          Utah chybiła pierwsze 4-y rzuty w tej kwarcie. Na 10:21 MJ świetnie wykorzystał zasłonę postawioną przez Pippena i Burrella (64-57). Pierwszy celny rzut Jazzmanów w tej kwarcie wykonał Carr (64-59, 8:44). Po 3-ypunktowj akcji Andersona zrobiło się 68-64 (7:34). Mimo niskiej skuteczności Chicago utrzymywało kilkupunktową przewagę. Na 6:48 Stockton zmniejszył przewagę do jednego kosza. Dennis Rodman zebrał piłkę po niecelnym rzucie Pippena. Sfaulowany, wykorzystał tylko jeden osobisty (69-66, 6:20). Harper ofiarnie przechwycił piłkę posiadaną przez Stocktona. MJ wszedł pod kosz, ale został sfaulowany. Chybił oba osobiste. Po chwili skutecznym wejściem pod kosz popisał się Anderson (69-68, 5:24). Po niecelnym rzucie Kukocza (Byki chybiły 6 z 7 rzutów w tym okresie gry), Stockton podał pod kosz do Morrisa. Utah objęło jednopunktowe prowadzenie (69-70, 4:54). Z czystej pozycji punkty zdobył MJ, później Harper wykorzystał rzut osobisty. Po drajwie Hornacka znowu był remis: 72-72 (3:16). Rodman został sfaulowany podczas zbiórki po niecelnym rzucie Pippena. Wykorzystał oba osobiste. W chwilę po tym Morris stanął na linii rzutów wolnych - trafił tylko raz. Przewagę gospodarzy zwiększył Jordan (wsad na 2:15, 76-73). Wsadem odpowiedział Morris. Jordan z łatwością minął pod koszem Andersona i zdobył kolejne punkty. Morris niecelnie za trzy. Pippen został sfaulowany przy zbiórce. Zdobył jeden punkt z osobistego (79-75, 1:21). Po przypadkowym podaniu od Stocktona trafił Hornacek. Została minuta do końca. Jackson wziął czas. Jordan, skutecznie zablokowany przez Russella, stracił piłkę. Malone sfaulował przy zbiórce Rodmana (zdjęcie). Ten z zimną krwią wyegzekwował oba osobiste (81-77 na 43,8 sekundy) !!! W odpowiedzi Stockton wszedł pod kosz, ale tak fatalnie wykonał rzut kelnerski (od dołu), że piłka nawet nie dotknęła obręczy. Sfaulowany Kukocz wykorzystał oba osobiste (83-77, 26,6 sekundy). Stockton nie trafił za 3-y. Malone zebrał i podał Russellowi. Ten także chybił trójkę. Przy zbiórce został sfaulowany Michael - zdobył 1 punkt z osobistego. Zostało niecałe 16 sekund. Malone rzucił celnie za 2 (9,1 sek.) - były to pierwsze punkty jakie zdobył w IV kwarcie. Jordan został sfaulowany zaraz po otrzymaniu piłki. Tym razem wykorzystał oba osobiste (86-79 na 5,8 sek.). Nikt i nic nie mogło już odebrać Bykom zwycięstwa. Przed syreną Russell oddał jeszcze rzut rozpaczy (za trzy)... Ostatecznie Bullsi pokonali Utah 86-82 i do obronienia tytułu brakowało im tylko jednego zwycięstwa !!!
          Skuteczność Chicago Bulls - 37%
          Skuteczność Utah Jazz - 42%
Longley jest bezradny w starciu z Malonem MJ - skuteczna akcja od linii Jordan wkłada piłkę do kosza Wejście Pippena Malone przytrzymuje Rodmana

Do trzeciego triumfu Bullsów poprowadzili Michael Jordan (34 punkty, 8 zbiórek, 2 przechwyty) oraz Scottie Pippen (28 punków, 9 zbiórek, 5 asyst). Ten mecz był rewelacyjnym występem Pająka - najlepszym w tych finałach. Byki zawdzięczają mu wiele: był najaktywniejszy w ataku, prowadził cały atak Byków. Obok Rodmana rządził pod atakowaną tablicą (miał 5 zbiórek w ataku !!!). Poza tym był autorem wszystkich trafień drużyny zza linii 7,24 cm (5 celnych 3-pointerów z 50% skutecznością). Scottie gra z meczu na mecz coraz lepiej, więc staje się głównym faworytem do nagrody MVP finałów. Kluczową postacią był także Dennis Rodman, który podobnie jak Pippen, rozegrał swój najlepszy mecz w tych finałach. Zdobył 6 punktów i miał 14 zbiórek (w tym 7 w ataku !). W drugiej połowie skutecznie wyłączył z gry Karla Malona, który w IV kwarcie zdobył tylko 2-a punkty. Na koniec najważniejsza rzecz - w ostatnich 3 minutach miał 2-e bardzo ważne zbiórki w ataku oraz trafił 4-y kluczowe rzuty osobiste !!!
W Utah najskuteczniejszym zawodnikiem był Karl Malone (21 punktów, 14 zbiórek, 4 asysty).

RAZEM   240 33-78 2-15 14-21 13 27 40 24 32 6 10 1 82

Finały 1991 ][ Finały 1992 ][ Finały 1993 ][ Finały 1996 ][ Finały 1997 ][ Finały 1998