Dynastia Chicago Bulls Dynastia Chicago Bulls - Władcy Pierścieni 1991-93 i 1996-98 Strona głównaDodaj do ulubionychNapisz do autora
Strona o Michaelu Jordanie
Era Jordana Mistrzowie NBA Zawodnicy Phil Jackson Ciekawostki Sezony Playoffs Statystyki
 Ciekawostki 
 Rekordy
 Pierścienie
 Atak Trójkąta
 Draft
   
ATAK TRÓJKĄTA

Tex Winter Większość drużyn NBA ma swoje firmowe zagrania. Jazzmani mają Pick'n'Roll, a Chicago atak trójkąta. Po angielsku to Triangle Post lub Sideline Triangle Offense (dalej w skrócie TP). Autorem pomysłu był Fred Tex Winter. Ten 75 letni asystent trenera Bulls poświęcił ponad 50 lat na doskonalenie swojej strategii.

TP uchodzi za bardzo skomplikowaną koncepcję taktyczną... i taką faktycznie jest. Niech świadczy o tym fakt, że jedynym zespołem, który z niej korzysta jest Chicago Bulls. Wiele drużyn próbowało wynalazku Texa Wintera, ale żadna nie potrafiła zmusić go do prawidłowego działania. TP ma tak wiele niuansów, że tylko Tex i Byki potrafią w pełni wykorzystać potencjał trójkątnej ofensywy. Do tego koncepcja dokładnie pasuje do potrzeb i możliwości Byków.

W zrozumieniu całej koncepcji pomogą poniższe rysunki:

Podstawowe ustawienie ataku trójkąta:

Podstawowe ustawienie TP Takie ustawienie daje duże możliwości podań i ruchu zawodników obwodu. Gracze pozostawiają co najmniej 5-6 metrów odstępu między sobą. Znakomicie utrudnia to podwajanie.
Zwróć uwagę, na pozycję Dennisa Rodmana (91), który jest pozbawiony zobowiązań ofensywnych. Może za to skoncentrować się wyłącznie na walce pod tablicą.
Harper (9) może rozpocząć akcje dalej na lewym skrzydle. Będzie wtedy przesuwał się w prawo. Ron może wykorzystać zasłonę Rodmana, który rozpocznie akcję dalej od kosza i dopiero po ustawieniu zasłony przejdzie pod kosz.

Różne warianty zagrań:
Różne warianty zagrańPodanie Pippena (33) do Longleya (13) rozpoczyna akcję. Jordan (23) obcina się wzdłuż linii końcowej, a Pippen przesuwa się wzdłuż linii bocznej do rogu.
Longley może podać do Jordana (1 opcja) lub do Pippena (2 opcja). Jeżeli obrońca Longleya da pomoc na Jordanie, Longley może zaatakować kosz samemu (3 opcja).
Jeśli Pippen i Jordan są dobrze kryci, a center przeciwników zostanie z Longleyem, Luc może podać do Harpera na obwód (4 opcja). Jeżeli również ta możliwość zostanie zabrana przez inteligentną obronę, Jordan dostanie zasłonę pod koszem od Rodmana i wyjdzie po piłkę w okolicy linii rzutów osobistych.
Pippen zamiast ruchu na skrzydło może wykonać obcięcie na Longleyu. Longley ma wtedy do wyboru dwóch wchodzących na kosz graczy: Jordana wzdłuż linii końcowej i Pippena przez środek trumny.

Powyższe informacje można traktować zaledwie jako wstęp do zasad TP.....

Za opis TP dziękuję TRadowi.

Rekordy ][ Pierścienie ][ Atak Trójkąta ][ Draft